Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.På billedet ses fra venstre Cecilie, Mie, Felicia og Sofie.

Nivå Gymnastikforening har fire gymnaster med til Europamesterskaberne i TeamGym

Det er nu endeligt bekræftet at Nivå Gymnastikforening har fået udtaget intet mindre end fire gymnaster til de danske juniorlandshold, der skal repræsentere Danmark ved EM i TeamGym i Maribor, Slovenien, til oktober. Det er kulminationen på et 1½ års langt udtagelsesforløb, der nu har resulteret i, at Cecilie Bentsen, Mie Møller og Sofie Jørgensen er blevet en del af juniorpigelandsholdet samt at Felicia Blumenthal er blevet en del af Juniormixlandsholdet. I alt er kun 12 gymnaster udtaget til juniorpigelandsholdet samt 6 piger og 6 drenge udtaget til juniormixlandsholdet.

Danmark har stolte traditioner indenfor TeamGym, hvor de danske landshold generelt gør det godt på den internationale scene. De danske TeamGym-landshold består af 6 individuelle hold. Et pige-/damehold, et drenge-/herrehold, og et mixhold i henholdsvis junior- og seniorrække. Landsholdene er flittige medaljetagere ved internationale stævner, således vandt Danmark 5 ud af 6 mulige guldmedaljer ved seneste EM i 2014 og derudover en bronzemedalje i den sidste række. EM er den største og mest prestigefyldte turneringen indenfor gymnastikgrenen TeamGym.

Nivå Gymnastikforening er med sine fire juniorlandsholdsgymnaster den klub i landet der har flest juniorpiger med på landsholdene! Det vidner om flot talentudvikling i en klub der kæmper med at få etableret ordentlige gymnastikfaciliteter i Fredensborg Kommune. Det ser endelig ud til at blive en realitet med vedtagelsen af det seneste budgetforlig, hvor Gymnastikkens Hus bliver prioriteret højt og forventes færdigbygget i 2018. I den mellemliggende periode supplerer NG's landsholdsgymnaster, sammen med cirka 100 klubkammerater, deres træning i Holmegårdshallen i Kokkedal med træning 1-2 gange om ugen i Helsinge for at øve deres færdigheder. Det er nærmeste egnede gymnastikfacilitet, der kan rumme de mange gymnaster.

Stort tillykke til NG's gymnaster med udtagelsen til landshold!

Vi ønsker NG's gymnaster og alle de danske landshold det bedste til EM!