Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I lørdags var der Winners Final (DM finalen) i TeamGym. Nivå GF's juniorpiger var spændte på dagens konkurrence og trænerbeslutningen før konkurrencen var at sværhedsgraden på springene skulle øges. I kombination med en veludført rytimsk serie ville det kunne sikre holdet en medalje. Holdet skulle derfor kører mange nye spring i konkurrencen og formåede at hæve deres sværhedskarakter med et helt point siden de kvalificerede sig til konkurrencen blot 14 dage forinden. Ganske imponerende af de unge piger!

Holdet lagde ud med den rytmiske serie. Det var en yderst veludført serie, men der var stadig plads til lidt forbedringer, især i nogle af balancemomenterne der desværre kiksede.

Pigerne sprang Danmarks sværeste banespring. Det var et sats, så der manglede lidt på stilen. Holdet endte dog alligevel med konkurrencens næsthøjeste karakter for denne disciplin og deres højeste score til dato.

Vi havde blot et kiks på trampetten, det resulterede desværre i en manglende holdomgang. På trods af dette fik holdet en respektabel udførselskarakter på trampetten der matchede konkurrenternes.

Nivås juniorhold sluttede som nummer fire. Bronzemedaljerne blev vundet af Bolbro, Greve vandt sølvmedaljerne og Viborgs gymnaster vandt guldmedaljerne. Nivå GF stillede med det yngste af de deltagende pigehold og trænerne ser frem til flere sæsoner med samme hold.

Konkurrencen blev livestreamet af DR Sporten og det er fantastisk at et medie som DR har valgt at transmittere årets største TeamGym konkurrence. Pigerne fra Nivå fik stor ros af kommentatorerne undervejs for flot stil og teknik. Det var også kommet en af kommentatorerne for ører at Nivå GF er den eneste forening i dagens konkurrence der ikke har adgang til dedikerede gymnastikfaciliteter med springgrave og fastopstillede redskaber i deres daglige træning! Det gør blot pigernes præstation endnu mere imponerende! Livestream fra DR Sporten kan genses her: http://www.dr.dk/sporten/oevrig/video-se-alle-resultaterne-fra-dm-i-teamgym

Stort tillykke til gymnaster og trænere med det flotte resultat!