Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 21. marts 2009 deltog Nivå Gymnastikforening med et hold til Sjællandsmesterskaberne i Spring-Rytme Gymnastik for Ynglinge og Senior, der blev afholdt i Slagelse med deltagelse af over 600 gymnaster!
Nivå-holdet deltog i aldersgruppen ynglinge piger(maks. 18 år). I Ynglingepigerækken deltog i alt 27 hold og Nivås hold placerede sig som nummer 14. Dette gav holdet en plads som nummer 5 i 2. division. En meget flot præstation af det unge Nivå hold hvor trefjerdele af gymnasterne stadig kun er juniorgymnaster(maks. 14 år). Udover den flotte samlede placering fik holdet den tredjehøjeste karakter i 2. division på banen. Holdet kørte også en meget flot rytmeserie. Trampolinspringene var præget af høj sværhed og det resulterede desværre i et par fald. Trænerne er meget tilfredse med holdets flotte præstation. Heldigvis går der ikke længe før konkurrenceformen skal vises igen, da alle juniorgymnasterne skal til konkurrence allerede på lørdag d. 28 marts 2009 i Grenå til 1. runde af Junior DM.

Der er uploadet videoer af konkurrencen.