Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Søndag d. 28 marts deltog Nivå Gymnastikforening med et hold til Sjællandsmesterskaberne i Spring-Rytme gymnastik for ynglingepiger(maks. 17 år) i Greve. Nivåholdet bestod af 5 gymnaster i ynglingealderen samt 8 juniorpiger(mellem 11 og 14 år). Det unge hold deltog i konkurrencen mod 24 andre hold med væsentlig ældre aldersgennemsnit. Desværre havde holdet også en skadet gymnast med hjemmefra der kun kunne deltage i rytmeserien. På trods af dette gjorde pigerne en forrygende indsats på de tre disciplinerne rytme, bane og trampet. Pigerne vandt guld i 2. division! Udover den samlede guldmedalje vandt pigerne sølv i rytmeserien og guld på trampet! En meget flot præstation af det unge Nivåhold.

 

Du kan se video af holdets præstation her på hjemmesiden.

 

Allerede på fredag skal juniorpigerne, der hjalp på ynglingeholdet, i konkurrence igen. Der gælder det Sjællandsmesterskaberne for juniorpiger.

Holdbillede af pigerne og deres trænere.