Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I påsken blev der afholdt Sjællandsmesterskaber for mini- og juniorhold i Spring-Rytme gymnastik i Roskilde. Nivå Gymnastikforening deltog med 3 minihold og 1 juniorhold. Torsdag d. 1. april var alle miniholdene i konkurrence og alle Nivås hold kørte meget flotte spring og rytmeserier. Faktisk så flot at de alle endte med medaljer om halsen. Førsteholdet vandt sølv i 2. division. Udover det samlede sølv vandt de trampet og fik næsthøjeste karakter på banen i deres divsion. Andenholdet vandt bronze i 3. division. Udover det samlede bronze havde holdet tredjehøjeste karakter på både bane og trampet i deres division. Tredjeholdet vandt bronze i 5. division. Udover det samlede bronze havde holdet næsthøjeste karakter på banen i deres division. I alt var der 48 deltagende minipigehold.

Videoer kan ses her på hjemmesiden.

Herunder ses de glade piger med deres medaljer.