Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Fredag d. 2. april var det juniorpigernes tur til at vise hvad de kunne præstere til Sjællandsmesterskaberne i Spring-Rytme gymnastik. De kørte en meget flot og sikker konkurrence. Desværre blev en gymnast skadet på trampolin i et uheldigt fald og reserven måtte tages i brug til rytmeserien. Dette gjorde hun meget flot og holdet sikrede sig guldet i 2. division. Det var i alt 43 juniorpigehold fordelt på 5 divisioner. Udover det samlede guld fik holdet divisionens højeste karakter på bane og næsthøjeste karakter på trampet.

Videoer er at finde her på hjemmesiden.

Herunder ses juniorholdet, dog mangler Amalie der var kørt på skadestuen for at få tjekket sin arm. Den var heldigvis kun forstuvet!