Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 24 april deltog Nivå Gymnastikforening med et hold juniorpiger til 1. runde af Junior (11-14 år) Danmarksmesterskaberne i Spring-Rytme gymnastik. Konkurrencen foregik i Århus og der deltog i alt 72 juniorpigehold. Til konkurrencen blev der kørt alt hvad pigerne kunne og den satsning betalte sig! Holdet endte på en samlet placering som nummer 14. Dette kvalificerer holdet til en plads i 2. division til finalerne der afholdes den sidste weekend i maj i Taastrup. Der er kun 0,5 point op til 1. pladsen, så der bliver hård kamp om medaljerne! Sidste år vandt Nivås juniorpiger guld i 4. division og er således rykket hele to divisioner op på kun 1 år. Meget imponerende!

I næste weekend skal Nivå Gymnastikforening i aktion igen. Her gælder det 1. runde af Danmarksmesterskaberne for Minipiger (maks. 11 år) i Ringsted, hvor Nivå Gymnastikforening deltager med 3 hold.

Video af juniorpigernes konkurrence er uploadet her på hjemmesiden.