Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag den 15. maj deltog Nivå Gymnastikforenings ynglingepiger i finalerne ved Danmarksmesterskaberne i Spring-rytmegymnastik. Pigerne lå efter kvalifikationen som nr. 7 i anden division. Holdet har siden sidste konkurrence arbejdet hårdt for at nå et højere niveau med mange dobbeltsaltoer og skruespring. Dette viste sig at bære frugt. Efter springene på banen fik pigerne en karakter på 11,63 og Nivå-holdet lagde sig foran flere af de hold, som til kvalifikationen, havde klaret sig bedre end dem. Dette fortsatte i springene på minitrampolin. Her præsterede pigerne meget flotte spring, med høj sværhed og kun få fald. Holdet fik divisionens tredje højeste karakter på 11,00 for deres trampolinspring. Sidste disciplin var rytmeserien. Her lavede pigerne kun få fejl og fik karakteren 11,90. Karaktererne blev lagt sammen med halvdelen af holdets karakter fra DM kvalifikationen. Dette rakte til en samlet fjerdeplads i divisionen. En imponerende flot præstation af det unge hold der således er rykket 3 placeringer op på bare 1½ måned. De har vist at man ved hårdt arbejde og et godt sammenhold kan nå rigtig langt. Holdet består af 8 junior- og 5 ynglingepiger og for de 8 juniorpiger skal der fortsat arbejdes koncentreret, de 4 ugentlige træningsdage, inden de skal til DM finalerne i juniorrækken i Taastrup den 30. maj.  

Video af pigerne kan ses i vores videogalleri. 


På billedet ses holdet samt deres trænere.