Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden d. 19-20 marts rejste Nivå Gymnastikforening med tre hold minipiger til Frederikshavn, hvor Springteam Sæby var værter for første runde af Mini DM i TeamGym-gymnastik. Der deltog i alt 74 minipigehold ved dette års DM. Nivås piger kørte en flot og stilsikker konkurrence hvilket blev belønnet med flotte karakterer. Mini 1 endte som nr. 16 med 33,02 point i den samlede konkurrence, mini 2, nr. 27 med 31,26 point og mini 3, nr. 51 med 26,3 point.  Det var den første runde af DM, derfor blev der ikke delt nogen medaljer ud. I stedet blev holdene delt ind i divisioner, bestående af hver 8 hold, .
Vi siger tak til springteam Sæby for et velafholdt og velfungerende  stævne. Video af pigerne præstationer kan ses her på hjemmesiden.

I næste weekend er det Nivå Gymnastikforenings to juniorpigehold der skal til deres 1. runde af DM i Taastrup.

På billeder herunder ses mini førsteholdet der kom i 2. division!