Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Søndag d. 10. april deltog Nivå Gymnastikforenings ynglingepigehold i Sjællandsmesterskaberne i TeamGym. I alt deltog 22 hold fordelt på tre divisioner. Holdene var divisionsinddelt baseret på deres resultater fra første runde af Danmarksmesterskaberne. Nivå’s ynglingepiger var seedet som nummer 5 i 1. division. Holdet stillede med 10 gymnaster i den rytmiske serie men måtte desværre undvære en af de skrappe springere på bane og trampet, da hun måtte stå over dagens springredskaber grundet en let hjernerystelse hun havde pådraget sig i ugen op til konkurrencen. Holdet viste dog god form og flot gymnastik! Både den rytmiske serie samt bane- og trampetspring forløb flot og holdet sluttede med en score på 37,96. Dette rakte til en fjerdeplads og holdet rykkede således en placering op i forhold til seedingen. Sidste år vandt pigerne guld i 2. division og holdet har således forbedret sig med hele fem placeringer! Meget flot når man tænker på de ringe træningsvilkår pigerne har i det daglige. Alle de andre deltagende hold træner med en springgrav i det daglige, således at nye spring kan øves med ekstra stor sikkerhed. Sådan en har Nivå pigerne ikke og der findes faktisk slet ikke en i hele Fredensborg Kommune! Springgrave var for 10 år siden noget eksklusivt der kun var forbeholdt de bedste gymnaster i landet. Sådan er det ikke længere… Nu er det noget der anses som værende standardudstyr i enhver respekteret gymnastiksal! Nivå Gymnastikforening håber på sigt på at kunne få bygget en sportshal dedikeret til gymnastik i kommunen således at endnu flere for mulighed for at dyrke gymnastik og så vilkårene forbedres for de nuværende gymnaster, både de der dyrker motions- og elitegymnastik!

Video af konkurrencen er lagt op på Youtube og kan finde i vores videoafspiller.

Næste gang Nivå Gymnastikforening skal i konkurrence igen er d. 21 og 22. april hvor det gælder Sjællandsmesterskaberne for Mini- og juniorgymnaster. Her deltager Nivå med fem hold.

På billedet herunder ses det glade ynglingepigehold i forårssolen!