Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I dag og i morgen afholdes Danmarksmesterskaberne i TeamGym for Minihold i Greve. Nivå deltager med i alt tre hold og tredjeholdet var i dag i konkurrence. Pigerne havde til 1. runde af DM placeret sig på en foreløbig tredjeplads i 7.division. I alt er der ni divisioner og ca. 73 deltagende hold. Pigerne kørte først nogle flotte banespring og fik divisionens tredjehøjeste karakter selvom mange andre hold sprang sværere spring. Flot og stilren gymnastik betaler sig! Derefter sprang holdet trampolin og på trods af enkelte kiks fik holdet stadig næsten to point mere end til SM i sidste weekend! Meget flot fremgang! Holdet sluttede af med at køre en rigtig flot rytmeserie og det blev da også belønnet af dommerne med puljens højeste karakter! I alt endte holdet med at holde deres tredjeplads og fik dermed bronzemedaljer med hjem! Stort tillykke til pigerne!

Videoklip er på hjemmesiden og youtube.

I morgen gælder det mini 1+2 og måske endnu flere medaljer!

Herunder er billede af de dygtige piger på mini 3 samt deres trænere