Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Om eftermiddagen søndag d. 8. maj var det Nivås Juniorpige førstehold der skulle i konkurrence i 2. division til Junior DM finalerne i Randers. Holdet startede med nogle meget flotte banespring! Herefter var det spring på trampet og der var også flotte spring, desværre med lidt for mange fald. Til sidst skulle holdet vise deres rytmeserie. Her gik der koks i musikken der stoppede 20 sekunder for tidligt. Pigerne tog det iskoldt og færdiggjorde deres serie til klapsalver fra publikum og dommere! Pigerne fik lov til at køre deres serie igen og endnu en gang kørte de en rigtig flot serie, til fuld musik og klap fra de mange tilskuere! I alt var det en flot præstation af holdet, der dog måtte se sig slået af de andre hold, der kørte sværere spring og serier. Pigerne sluttede som nummer 8 i 2. division.

Videoer er på vej på Youtube.