Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

SM micro-macro 2012
På billedet ses pigerne efter konkurrencen.

I søndags d. 4. marts, deltog TeamGym micropigerne i Sjællandsmesterskaberne 2012 for micropiger. Til konkurrencen deltog i alt 38 micropige hold, som alle sammen kæmpede mod hinanden i én stor pulje. Pigerne startede ud med en flot rytmeserie uden de store fejl. De fik 6,7 point for deres pæne rytmeserie. Efter dette var det pigernes tur til at springe bane. Her kørte de 3 fejlfrie omgange, hvilket blev belønnet med hele 6.5 point, med kun et enkelt point op til vinderne, som de til sidste konkurrence slog på bane.

Til sidste skulle pigerne springe trampolin. De sprang rigtig flot og igen uden nogen store fejl. Karaktererne på trampolin var generelt for alle hold meget lave. Derfor fik pigerne 2.8 point for deres flotte trampolin spring.
Efter at have kørt en utrolig flot konkurrence uden de store fejl sluttede pigerne på en 22. plads. med 16.0 point i alt. 

Videoerne fra konkurrence kan ses her på vores youtubekanal.