Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Torsdag d. 5. april 2012 deltog Nivå Gymnastikforening i Sjællandsmesterskaberne i TeamGym-Gymnastik for minipiger(maks. 12 år). Dagen startede tidligt for Nivås Micropigehold der skulle mødes i Roskilde kl. 06.30 for at konkurrere i 8. division. Pigerne kørte en flot konkurrence og endte som nummer 6. Deres bedste redskab var banespringene, hvor de placerede sig som nummer 4!

Nivås to minipigehold skulle i konkurrence midt på dagen. Mini andetholdet lå i 4 division og startede med at køre en flot rytmeserie der gav dem puljens næsthøjeste rytmekarakter. Herefter skulle de på banen og der sprang pigerne meget flot. Det belønnede dommerne med divisionens højeste karakter! Til sidst var det trampetspringene og der sprang pigerne meget bedre og mere stabilt end ved første runde af DM. Samlet blev pigerne nummer 1 og vandt således guld i 4. division!

Mini førsteholdet lå i 2. division og startede ligeledes med at køre en rytmeserie. Pigerne kiksede lidt, men fik alligevel puljens fjerdehøjeste rytmekarakter. På banen sprang pigerne meget flot, med kun enkelte kiks. De fik divisionens højeste banekarakter! På trampolin sprang pigerne også flot med kun et fald. Her fik de også divisionens højeste karakter. Samlet fik pigerne divisionens højeste karakter og vandt guldmedaljer i 2. division!

Videoer er på vej ind på Youtube.

Resultater kan ses her.