Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden d. 14-15. april afholdtes Junior DM finaler i Taastrup. Nivås piger havde kvalificeret sig til konkurrencen som nummer to i fjerde division og var i konkurrence om søndagen. Holdets form var desværre ikke helt i top, da tre piger ikke kunne springe grundet småskader og én gymnast var halvsyg. På trods af dette vandt pigerne trampolinspringene med flotte spring, høj sværhed og kun enkelte kiks. Den rytmiske serie klarede pigerne flot! De fik samtidigt holdets højeste karakter i år og faktisk også den højeste karakter et juniorpigehold fra Nivå nogensinde har fået! Meget flot! Pigerne sluttede på banen og der var desværre et par fejl, selvom det generelt var flotte spring med høj sværhed! Samlet blev pigerne nummer fire i fjerde division! Flot af juniorholdet kunne klare sig så flot uden den optimale opstilling på dagen!