Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforening deltog d. 29. april 2012 i Ynglinge SM 2012. Nivås ynglingepiger lå i den bedste række(1. division). Holdet kæmpede med mange småskader i den sidste tid op til konkurrencen og der blev arbejdet hårdt til træningerne, for ikke at skulle skrue ned for sværhedsgraden i holdomgangene. Holdet startede deres konkurrence på trampetten. Her gennemførte pigerne nogle fine omgange og med få fald. Pigerne kørte derefter en meget flot og rutineret rytmeserie. Til sidst sprang pigerne på banen. Her kom desværre en uheldig skade under første runde, men heldigvis var reserven klar og trådte til i den efterfølgende runde. Sidste omgang med dobbelt baglæns saltoer kørte også fint og den høje sværhed var med til at give nivåpigerne divisionens tredjehøjeste karakter på banen. Samlet scorede pigerne 40,299 point og blev nummer fem med kun 0,033 point til fjerdepladsen og 2,4 point til sølmedaljerne. Meget flot præstation af holdet, der ikke stillede op med stærkest mulige opstilling. Guldet gik endnu en gang til Greve der vandt suverænt med en score på 49,866.

Videoer er uploadet til Youtube.

Herunder er billede af Ynglingepigerne.