Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Det er nu bekræftet at Nivå Gymnastikforening har fået udtaget en gymnast til det danske juniorpigelandshold, der skal repræsentere Danmark ved EM i TeamGym på hjemmebane i Århus til oktober. Det er kulminationen på et 1½ års langt udtagelsesforløb, der nu har resulteret i, at Bolette Arildsen er blevet en del af juniorpigelandsholdet. I alt er kun 14 gymnaster fra hele landet udtaget til juniorpigelandsholdet. Danmark har stolte traditioner indenfor TeamGym, hvor de danske landshold generelt gør det godt på den internationale scene. De danske TeamGym landshold består af 6 individuelle hold; et damehold, et herrehold, og et mixhold alle i henholdsvis junior- og seniorrække. Landsholdene er flittige medaljetagere ved diverse internationale stævner, således vandt Danmark 5 ud af 6 mulige medaljer ved EM i 2010. Landshold i TeamGym blev først introduceret ved EM i 2010. Før 2010 stillede Danmark med klubhold til de internationale konkurrencer og vandt også medaljer i de fleste rækker.

Det er således kun anden gang at der bliver udtaget TeamGym landshold og det er flot klaret af Bolette at hun er blevet udtaget. Ligeledes er det imponerende at Nivå Gymnastikforening kan være med helt i front af den danske TeamGym gymnastikgren efter kun 6 år med sporten på programmet. Bolette er desuden også den eneste af de udtagende gymnaster der til dagligt ikke har adgang til springgrave og fastopstillede redskaber i sin lokale klub. Disse faciliteter rejser hun hver weekend, sammen med sine holdkammerater og trænere, til København for at benytte. Faktisk har Nivå Gymnastikforening hver uge op til 100 gymnaster og trænere der rejser til København 1-3 gange om ugen for at træne gymnastik under tidsvarende forhold.

Stort tillykke til Bolette med udtagelsen. Vi ønsker hende og alle de danske landshold det bedste til EM!