Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

 

Et sponsorat fra Nordea-fonden har gjort det muligt for Nivå Gymnastikforening at indkøbe et rytmegulv.

 


Her øver et af Nivå Gymnastikforenings hold deres rytmeserie på det nye rytmegulv. Rytmegulvet er et gulv bestående af måtter, der tilsammen er 14 gange 20 meter stort. Det benyttes i gymnastikgrenen TeamGym til rytmiske serier. Udover rytmiske serier konkurreres der i TeamGym også i disciplinerne spring på trampet og spring på bane.

 

Tidligere har Nivå Gymnastikforenings gymnaster øvet deres rytmeserier på det bare trægulv, men kort før jul blev det nye rytmegulv sat op, og det har betydet en klar forbedring for foreningens 60 TeamGym—gymnaster. De har nu mulighed for at øve serierne på det gulv, de møder til konkurrencerne. Det giver en langt bedre forberedelse, når man kender underlaget, og det gør det nemmere at øve og finjustere nogle af de svære momenter i serien som f.eks. forlæns og baglæns saltoer og flikflak, når man har mulighed for at lande på rytmegulvet i stedet for det hårde trægulv. Derfor er forventninger til gymnasterne i disciplinen rytme i år høj, og trænerne glæder sig til forårets mange konkurrencer, hvor resultaterne af det nye gulv, og de træningsmuligheder det giver, kan opleves.

Nivå Gymnastikforening takker Nordea-fonden for sponsoratet, der lød på 25.000 kroner. Det resterende beløb til rytmegulvet er betalt af støtte fra Fredensborg Kommunes Fritidspulje og gymnastikforeningen selv.