Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.


TeamGym Junior 1


TeamGym Junior 2
 
TeamGym Juniorpigerne deltog i weekenden den 7.-8. marts i de Åbne Jyske mesterskaber, hvor begge hold viste gymnastik på højeste niveau!
Pigerne på 2. holdet lagde hårdt ud lørdag og leverede en bragende god indsats med kun et enkelt fald i hele konkurrencen. Holdet kunne efter en formidabel konkurrence indtage 1. pladsen i 5. division med hele 5 point ned til sølvmedalje. Holdet scorede samtidigt flere point end alle de deltagende hold i både tredje og fjerde division. 
 
Søndag skulle 1. holdet i aktion. Holdet lagde ud med spring på bane. Desværre lavede holdet nogle fejl, som kunne ses på karakteren. Holdet kom godt igen på både trampolin og i den rytmiske serie, hvor de fik den højeste karakter, de har præsteret til dato. Pigerne sluttede som samlede sølvmedaljevindere af 2. division, men slog flere af de deltagende hold i første division.
 
De næste uger skal bruges til at finjustere de sidste detaljer inden holdene skal i konkurrence igen. I påsken går det nemlig løs med de Sjællandske mesterskaber og her skal foreningens fem andre TeamGym-hold også i aktion.
 
Videoer kan ses her: