Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag den 2. Maj var Nivå Gymnastikforening værter for Pige DM 2009 i Idrætsgymnastik. Nivå stillede med 3 gymnaster i aldersgrupperne Pige 2 (piger født i 1997+1998) og Pige 3 (piger født i 1996). Pige 1 (piger født i 1999 og 2000) samt Pige 3 startede dagens konkurrence. Nivås gymnaster Asdis Jonasdottir og Lina Prendergast kørte begge en flot og sikker konkurrence. Det var en fordel for pigerne at konkurrere på hjemmebane. Pigerne kender redskaberne og havde et godt heppekor bag sig. Asdis sluttede på en samlet 2. Plads og Lina sluttede på en samlet 3. Plads. Begge piger sikrede sig medaljer på samtlige discipliner og Asdis kunne kalde sig dansk mester på bom. Derefter fulgte Pige 2 konkurrencen. Det var Nivågymnasten Nanna Cecilie Andersens første DM. Hun kørte også en flot konkurrence og lærte endda et nyt moment på bommen i opvarmningen. Nanna Cecilie sluttede på en samlet 10. Plads og sikrede sig en flot bronzemedalje i basic line, som er en øvelse i smidighed, styrke- og grundtræning. Nivåpigerne viser endnu engang at de ligger i toppen af dansk gymnastik. Nu venter der Nivås Idrætsgymnaster en kort konkurrencepause inden det går løs igen til efteråret.