Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Søndag den 18. april deltog Marie Skammelsen 9 år, fra Nivå Gymnastikforening, i de Danske Mesterskaber i kvindelig idrætgymnastik. Konkurrencen foregik i Kastrups helt nybyggede gymnastikcenter med fast opstillede redskaber. Der var spænding fra start og trænerne vidste at konkurrencen ville blive hård. Efter de første 3 redskaber så det ikke så lyst ud for Maries medaljechancer, men hun formåede at indhente overraskende gode point i disciplinerne basic line og bom. Dette sikrede hende den samlede sølvmedalje i mangekampen. Marie sikrede sig også en velfortjent sølvmedalje for sin basic line og fik en meget flot guldmedalje, og kan nu kalde sig dansk mester, i øvelser på bom. Det var en meget overrasket og stolt Marie der modtog sine medaljer.