Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På billedet ses øverst fra venstre, træner Henryk Tracz, træner Suna Prendergast, Sarah Larsen, Ida Marie Andersen, Olivia Wray og Isabella Schaloffsky.

Søndag den 25. april stillede 4 piger, fra foreningens talenthold, op til venskabskonkurrencen Gefion Classics. Der deltog ialt 43 piger fra klubberne Gefion, Helsingør, Nakskov og Nivå. Efter første redskab lagde Nivå-pigerne sig i spisen for konkurrencen. Dette fortsatte resten af konkurrencen. Det var en meget overrasket Olivia Wray, 8 år, der ved præmieoverrækkelsen modtog sin guldmedalje i mangekampen. Olivia fik også guldmedalje for sin gulvøvelse med scoren 15,6. Isabella Schaloffsky, ligeledes 8 år, fik en meget flot 2. plads i mangekampen og fik en bronzemedalje for sin øvelse i barren med scoren 14,8. Sarah Larsen blav samlet nr. 9 med bedste placering som nr. 6 på gulv og Ida Marie Andersen blev samlet nr. 13 med bedste placering som nr. 7 på gulv.