Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På billedet ses bagerst fra venstre: Hannah, Ida Marie og Sarah. Forrest fra venstre: Cecilie, Josefine og Lilli.

Lørdag den 2. oktober deltog 6 piger fra talentholdet i Sjællandskredsens stige 3 konkurrence. Holdet bestod af Hannah Hansen, Sarah Larsen, Josefine Søndergaard, Ida Marie Andersen, Lilli Christensen og Cecilie Miltoft. Holdet var desværre ramt af sygdom og måtte hive en reserve ind for at kunne køre konkurrencen så godt som muligt. Pigerne overgik al forventning og kom ind på en rigtig flot 2. plads ud af 10 deltagende hold. Konkurrencen var samtidigt en individuel konkurrence. Her klarede pigerne sig også rigtig flot. Her fik Ida Marie Andersen en velfortjent 3. plads ud af 42 deltagende piger. Hun fik også en sølvmedalje for sin barreøvelse. Josefine Søndergaard deltog i sin første konkurrence og kunne gå hjem med en guldmedalje om halsen for sin flotte barreøvelse. Lilli Christensen fik en bronzemedalje for sin veludførte øvelse i basic line. Det var 6 piger og en meget tilfreds træner der kunne tage hjem efter en lang dag i Nakskov. Nu skal pigerne finpudse deres øvelser inden den næste konkurrence går løs den 30. oktober i Kastrup. Et stort tillykke til pigerne!