Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Bagerst fra venstre ses: Julie, Olivia, Sarah, Ida Marie og Cecilie. Forrerst fra venstre ses: Josefine, Mila, Lilli, Oline og Milla

Lørdag den 30. oktober deltog 10 piger fra talentholdet til Sjællandskredsens stigeturnering. Pigerne kørte en rigtig flot konkurrence og hev hele 12 medaljer hjem til foreningen. For nogle af pigerne var det deres første konkurrence. Det var en spændende dag for både gymnaster og trænere. I aldersgruppe 1 stillede Nivå Gymnastikforening med 7 piger. Ida Marie Andersen 8, Julie Skieller 8 år, Cecilie Miltoft 7 år, Milla Frölich 7 år, Oline Pauli Bonné 7 år, Lilli Christensen 8 år og Mila Bråten 7 år. Lilli kom ind på en samlet 3. plads og fik en bronzemedalje for sin bomøvelse og en sølvmedalje for sin øvelse i basic liine. Ida Marie fik en sølvmedalje for sine spring over hest samt en bronzemedalje for sin øvelse på gulv og Mila fik en sølvmedalje for sin bomøvelse. I gruppe 2 stillede Nivå med 2 gymnaster. Josefine Søndergaard og Olivia Wray. Begge 9 år. Josefine fik en flot samlet 11. plads. Olivia blev samlet nr. 3 i sin aldersgruppe og tog medaljer på næsten alle redskaber. Hun fik en guldmedalje i barren, bronzemedalje for sin bomøvelse, sølvmedalje for sin gulvøvelse og endnu en guldmedalje for sin øvelse i basic line. Sarah Rosenberg Larsen 10 år deltog i gruppe 3 og fik en samlet 10. plads. Sarah sprang sig til en flot sølvmedalje på hest. 6 piger er gået videre til Landsstigestævnet som afholdes på hjemmebane i Holmegårdshallen den 27-28. november.