Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På billedet ses bagerst fra venstre: Mila, Julie, Olivia og Lilli. Forrest fra venstre: Oline og Cecilie

I weekenden den 27.-28. november 2010 var Nivå Gymnastikforening værter for Landsstigestævnet i idrætsgymnastik. Landsstigestævnet er et Danmarksmesterskab for stigegymnaster. Nivå stillede med 6 gymnaster som var udtaget fra Sjællandskredsens stigeturnering i Kastrup tidligere på måneden. I den yngste aldersgruppe for piger født i 2002 eller efter, deltog 20 piger fra hele landet. Her deltog 5 af Nivås udtagede piger. For alle 5 var det deres første Landsstigestævne, så de var spændte fra start. Pigerne har trænet hårdt op mod konkurrencen og det kunne også ses på de flotte resultater.Mila Bråten 7 år fik en samlet 17. plads, Oline Pauli Bonné 7 år fik en 14. plads, Lilli Christensen 8 år fik en 10. plads trods sygdom og fik ligeledes en velfortjent bronzemedalje for sin øvelse i basic line. Julie Skieller 8 år fik en samlet 9. plads og Cecilie Miltoft fik en samlet 7. plads. I gruppen for piger født i 2001 deltog en enkelt gymnast fra Nivå. Olivia Wray 9 år fik til Sjællandskredsens stigetyrnering en flot 3. plads, så hun håbede at kunne gøre det lige så flot denne gang og det må man sige lykkedes. Olivia kom ind på en samlet 2. plads og fik medalje i alle discipliner. Hun fik bronzemedaljer i spring over hest og øvelse i barre, guldmedaljer for sine øvelser på bom og gulv samt en sølvmedalje for sin basic line. Det var en rigtig god dag for alle Nivås piger og der var god opbakning fra forældre og de andre gymnaster fra foreningen. Weekendens flotte resultater vidner om den gode talentudvikling i foreningen. De 5 ugentlige træningsdage skal nu bruges på at træne frem mod forårets konkurrencer. Se flere billeder i galleriet under "idrætsgymnastik > konkurrencer"