Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Søndag den 13. marts deltog Marie Skammelsen 10 år og Olivia Wray 9 år, fra Nivå Gymnastikforening, i de Danske Mesterskaber i kvindelig idrætgymnastik. Konkurrencen foregik i Skives helt nybyggede gymnastikhal med fast opstillede redskaber. Der var spænding fra start og trænerne, Henryk Tracz og Suna og Lina Prendergast,  vidste at konkurrencen ville blive hård. Pigerne viste god stil og kørte nogle meget flotte øvelser i alle 5 discipliner, spring over hest, øvelser i barre, på bom og gulv samt basic line som er en øvelse i styrke og smidighed for de yngste piger. Dette sikrede pigerne nogle flotte og meget tilfredstillende resultater i mangekampen. Marie endte på en samlet 3. plads og Olivia kom ind på en 6 plads. Marie sikrede sig også en velfortjent sølvmedalje for sit spring over hest og fik en meget flot guldmedalje, og kan nu kalde sig dansk mester, i øvelse i basic line. Olivia fik også, til sin store overraskelse, en bronzemedalje for sin basic line. Nu skal der blot trænes videre i de 5 ugentlige træningsdage så pigerne kan opretholde deres høje niveau og forhåbenligt vinde flere medaljer ved Sjællandsmesterskaberne  i maj.