Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På billedet ses bagerst fra venstre: Isabel, Ida, Sofia, Dagmar, Agnes og Kirstine
Forrest fra venstre: Clara, Emily, Alma, Maria og Emmeli

Lørdag den 7. maj var der ”Stige 1 Begynderkonkurrence for hold og individuelt”, som er en konkurrence, hvor alle uanset alder kan stille op, såfremt de ikke tidligere har været i konkurrence. 11 piger fra aspirantholdet deltog i deres første rigtige konkurrence. Pigerne var delt på to hold, men konkurrerede også alle individuelt. I alt stillede 47 piger op fordelt på 8 hold. Alle pigerne lavede nogle rigtig flotte øvelser på hest, i barre, på bom, på gulv og i basic line. Hold 1 bestående af Agnes, Ida, Isabel, Sofia, Dagmar og Kirstine blev i holdkonkurrencen nr. 5 og hold 2 bestående af Alma, Maria, Emmeli, Emily og Clara blev nr. 8. Individuelt blev Clara nr. 47, Emily nr. 46, Dagmar nr. 44, Emmeli nr. 39, Isabel nr. 38, Maria nr. 35, Alma nr. 27, Sofia nr. 26, Kirstine nr. 23, Ida nr. 15 og Agnes nr. 13. Til hendes egen store overraskelse, blev Sofia kaldt på medaljeskammelsen, da hun skulle modtage en bronzemedalje for en rigtig flot basic line øvelse. Stort tillykke til de dygtige aspirantpiger.