Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Fra venstre: Sofia, Oline, Cecilie, Mila, Sarah, Halldora, Julie, Lilli, Ida Marie, Josefine og Agnes

I weekenden den 1.-2. oktober deltog 2 hold fra foreningen i Sjællandskredsens holdstigestævne. Der blev stillet et hold i hhv. stige 3 og 4. Begge hold kørte en meget flot konkurrence. Vores stigehold 3 (Sofia, Agnes, Mila, Cecilie, Oline og Julie) sluttede på en flot samlet 2. plads ud af de 13 deltagende hold. I den individuelle konkurrence fik Cecilie en bronzemedalje ud af 62 piger. Julie og Cecilie vandt også disciplinmedaljer. I stige 4 (Halldora, Sarah, Josefine, Ida Marie og Lilli) kunne holdet fra Nivå indtage 1. pladsen med hele 9 point ned til nr. 2. I den individuelle konkurrence vandt Ida Marie guldmedalje og Josefine blev nr. 2 ud af 28 deltagere. Også i stige 4 tog Ida Marie, Halldora og Josefine disciplinmedaljer.