Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På billedet ses fra venstre: Isabella J., Silke, Lærke, Emilie, Lucca, Mathilde, Sofie, Lisa, Emily, Ada, Frederikke og Isabella K.

Lørdag den 12. maj 2012 var der ”Stige 1 & 2 Begynderkonkurrence for hold og individuelt”, som er en konkurrence, hvor alle uanset alder kan stille op, såfremt de ikke tidligere har været i konkurrence. 12 piger fra aspirantholdet deltog i deres første rigtige konkurrence. Pigerne var delt på to hold; Hold 1 bestående af Ada, Emily, Lisa, Sofie, Isabella K og Frederikke konkurrerede i Stige 1 og Hold 2 bestående af Silke, Emilie, Lucca, Isabella J, Lærke og Mathilde konkurrerede i Stige 2. Derudover konkurrerede alle også individuelt.
I Stige 1 deltog 5 hold og i alt 25 piger. Hold 1 vandt bronze i holdkonkurrencen. Individuelt blev Ada nr. 24, Emily nr. 22, Lisa nr. 11, Frederikke nr. 8, Sofie nr. 7 og Isabella K. nr. 4. Disciplinmedaljer blev det også til for Hold 1; Lisa fik guld for sit hestespring og Sofie fik sølv for sin basic line øvelse.
I Stige 2 deltog 8 hold og i alt 39 piger. Hold 2 vandt guld i holdkonkurrencen. Individuelt blev Lucca nr. 28, Lærke nr. 24, Silke nr. 23, Isabella J. nr. 15, Emilie nr. 10 og Mathilde nr. 1 og kan kalde sig sjællandsmester i Stige 2 for begyndere. Også Hold 2 fik disciplinmedaljer; I barren vandt Isabella J. sølv og Mathilde guld. På bom vandt Emilie bronze og Mathilde guld. På gulv vandt Mathilde guld. I basic line vandt Mathilde guld.
I alt 11 medaljer - super flot af det dygtige aspiranthold, som alle kom hjem med medalje om halsen.