Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.


Lørdag d. 14/3 2010 blev der afviklet Danmarksmesterskaberne i mandlig idrætsgymnastik i Ålborg for put, mini og drenge. Nivå Gymnastikforening var repræsenteret med 5 gymnaster – Uffe Høy stillede op i putrækken, Christian Riisbjerg og Jakob Anfeldt-Schmidt stillede op i minirækken og Aske Rosted og Elias Rosted stillede op i drengerækken.

I drengerækken kørte Aske og Elias en stabil konkurrence med nogle enkelte kiks og de opnåede to flotte placeringer som henholdsvis 8 og 9, hvilket placerer dem midt i deltagerfeltet – en flot præstation taget i betragtning at det er deres første år som drenge.

Minirækken blev vundet suverænt af Christian Bramsholm fra Greve med 10 point ned til nummer 2. NG’s to gymnaster Christian og Jakob kørte begge en god konkurrence og fik henholdsvis en 8. og 9. plads.

I putrækken vandt NG’s Uffe med fire point ned til nummer 2. Udover det flotte allround guld opnåede Uffe også guld i disciplinerne bensving, barre og reck samt sølv på gulv og i ringe og bronze på hest.