Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 12/3/2011 deltog Nivå Gymnastikforenings drenge gymnaster i det sjællandske holdmesterskabet for u. 14 år. NG's gymnaster kørte en flot konkurrence og vandt med 200,9 point mod Hermes´s 178,7 point på andenpladsen. Konkurrencen udviklede sig ellers dramatisk i de sidste to discipliner, da Elias Rosted efter et fald fra Recken måtte på skadestuen og sys  med 3 sting efter at have slået hul i hovedet. Resten af holdet lod sig dog ikke slå ud og kørte sejren sikkert hjem. Elias nåede tilbage i tid til medaljeoverrækkelsen. Holdet bestod af: (bagerst , fra venstre) Victor Olsen, Elias Rosted, Santos Hellung-Larsen, Oliver Bertelsen, Kristian Kinch (træner), Asger Harnung, (forrest fra venstre) Uffe Høy, Christian Riisbjerg og Aske Rosted. Om to uger deltager drengene i det danske holdmesterskab.