Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 26/3/2011 deltog Nivå Gymnastikforenings drenge gymnaster i det danske holdmesterskabet for u. 14 år. Det var stort set det samme hold som to uger forinden havde vundet det sjællandske holdmesterskab dog havde Victor Olsen været nødt til at melde afbud. NG's gymnaster kørte en stabil konkurrence og samlede 220,2 point. Igen var Hermes fra København nærmeste konkurrent, og med et par af profilerne tilbage fra skader lykkedes det Hermes at forbedre deres scorer med hele 33 point! NG's drenge var derfor sat under pres gennem det meste af konkurrencen, men med et par flotte resultater i bensving og barre lykkedes det stadig at slå Hermes med 8 point.
NG sluttede på 220 point og Hermes på 212 point.

Holdet bestod af: (bagerst , fra venstre) Santos Hellung-Larsen, Oliver Bertelsen og Asger Harnung, (forrest fra venstre) Aske Rosted, Uffe Høy, Elias Rosted og Christian Riisbjerg.