Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforenings unge drenge gymnaster var i weekenden til de Danske holdmesterskaber, hvor de vandt to bronze medaljer i henholdvis put- og minirækken.

Nivå Gymnastikforenings unge drenge gymnaster var i weekenden til de Danske holdmesterskaber for put (max 10 år) og mini (max 12 år).

Det blev et spændende stævne og især i put-rækken var der spænding til det sidste. Greve satte sig igen sikkert på førstepladsen med 106,8 point, mens et pænt kørende Århus hold kom ind på en fortjent andenplads med 93,3 point. Kampen om tredjepladsen blev dog straks mere spændende, da Gefion havde fået deres bedste gymnast tilbage siden Sjællandsmesterskaberne mens Nivå GF’s hold var blevet reduceret med en mand, og afgørelsen faldt derfor først i sidste redskab. Nivå førte på dette tidspunkt kun med 0,7 point, men med nogle flotte ringeøvelser lykkedes det Nivå’s drenge at udbygge forspringet så de kunne sætte sig sikkert på tredjepladsen med 84,6 point foran Gefion på fjerdepladsen med 79,3 point og Nakskov på femtepladsen med 59,4 point. Nivå GF’s hold bestod af Santos Hellung-Larsen, Jacob Anfeldt-Schmidt, Christian Riisbjerg og Uffe Høy.

I mini-rækken var der dog knap så meget spænding, da det var de samme hold som også havde kæmpet mod hinanden ved Sjællandsmesterskaberne, og selvom Nivå GF havde fået nogle af de faste gymnaster tilbage på holdet var det ikke muligt at indhente hverken Nakskov eller Greve. Nakskov satte sig i denne række sikkert på førstepladsen med 113,8 point, mens Greve blev forvist til andenpladsen med 106,7 point. Nivå GF sluttede på tredjepladsen med 93,4 point, men selvom det ikke lykkedes at indhente hverken Greve eller Nakskov, så var der dog alligevel en pæn forbedring i pointscoren siden Sjællandsmesterskabet. Nivå GF’s hold bestod af Aske Rosted, Elias Rosted, Thomas Røpke, Andreas Røpke, Nicklas Brammer og Rasmus Hyge Nielsen.

Uden for konkurrence kørte Emil Zevilla Elbro i drenge-rækken (max 14 år) for selvom han ikke havde noget hold blev konkurrencen brugt som en optakt til kvalifikartionen til de Nordiske Mesterskaber i maj. Emil kørte en god konkurrence og vandt barre med en meget flot øvelse.