Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Det er ved at være noget tid siden, at nytårsforsætterne om mere motion blev lovet højt og helligt. For mange kan det måske være svært at holde fast i den nye gode vane. 

Men den 85-årige Anton Benkjer er ikke til at stoppe.

Han har i år 60-års jubilæum i Nivå Gymnastikforening.

Han startede som gymnast i foreningen i 1952 og siden 1956 har han også været træner. I sine 60 år har Anton berørt og inspireret mange, og han er lokalkendt i Nivå som en stor ildsjæl.

Tirsdag d. 27 marts afholdt Anton sin sidste træning med Oldboysholdet i denne sæson. Traditionen tro blev sæsonafslutningen markeret med festmiddag i NKK-Hallen og det var netop her at jubilæet blev markeret ved at foreningens formand, Anders Thorup Jensen, samt kasserer, Kristian Kinch, overraskede Anton med gaver og lykønskninger til et højt bifald fra de mange tilstedeværende Oldboys-gymnaster!