Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden deltog Nivå GF med to juniorpigehold ved 2. runde af Forbundsmesterskaberne (DM) i TeamGym. Førsteholdet lå placeret i 1. division og jagtede en af de eftertragtede pladser i top 4 for at kvalificere sig til DM-finalen. Efter 1. runde af DM lå pigerne seedet som nummer 6 med 1,1 point op til fjerdepladsen. Holdet kørte en næsten fejlfri konkurrence og vandt bane og trampet i overlegen stil. På trampet var der endda overskud på dagen til at skrue op for sværheden! Holdet havde op til konkurrencen skruet ned for sværheden i den rytmiske serie, for at sikre stilren udførsel af momenter og opnå en høj udførselskarakter. Desværre åbnede dommerne divisionen med en meget hård bedømmelse af Nivåpigernes serie. Flere momenter blev underkendt og det resulterede i en karakter der skulle blive divisionens laveste og som var næsten 5 point fra dem der scorede højest i denne disciplin. På trods af den lave karakter i rytme, sluttede holdet som nummer 3 på dagen. De overførte karakterer fra første runde gjorde dog at holdet sluttede på en samlet femteplads. Deres konkurrencesæson er dermed slut og de dygtigst springende piger i Danmark, og forsvarende danske mestre, har ikke kvalificeret sig til DM-finalen. Det bliver den første TeamGym DM-finale nogensinde uden deltagelse af Nivå Gymnastikforening.

 

Søndag var det Junior andetholdet som skulle i aktion. De lå fra start nummer 5 i 4. division og havde forhåbninger om at komme op og nuppe nogle af medaljerne. De gennemførte en god konkurrence efter en sikker opvarmning. Springdommerne var imponerede og holdet opnåede den højeste banekarater og næsthøjeste trampetkarakter i deres division. Den rytmisk serie var desværre præget af nervøsitet og det resulterede i nogle mindre, men pointdyre fejl. Holdet fastholdt deres femteplads, hvilket var tilfredstillende med dagens præstation.

 

En helt igennem fantastisk konkurrenceweekend er overstået,og selvom vi er ærlige over resultatet for især juniorpige 1, så gav vi den alt hvad vi kunne. En weekend med blot ét fald og nul modtagninger vidner om god gymnastik,og sikke en fed stemning juniorpigerne formår at skabe omkring en konkurrence!