Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I denne weekend deltog 17 KIG-piger fra Nivå i sæsonens første konkurrence: Nationalt mesterskab for trin 4-6.

Lørdag formiddag var 40 piger i konkurrence i trin 6. Sigrid Brix Lauridsen blev nr. 17, Isabel Farup nr. 19, Rosa Thi Zunino nr. 20, Grace Lemming nr. 30 og Kaisa Tingdal Kristensen nr. 32. Tillykke til trin 6-pigerne med en flot konkurrence.

Fra venstre ses: Rosa, Kaisa, Sigrid, Grace og Isabel

Lørdag eftermiddag var 54 trin 5 piger klar til konkurrence. Johanne Mortensen Holmblad blev nr. 16, Karoline Vedfelt nr. 25 og Emilie Trolle Wiemann nr. 28. Tillykke tilalle tre piger med beståelse af trin 5.

Fra venstre ses: Karoline, Johanne og Emilie

Søndag formiddag stod 54 piger klar til konkurrence i trin 4. Emilie Johanne Jensen blev nr. 52, Emilia Glarborg nr. 48, Ronya Sert nr. 44, Sophia Klainguti nr. 31, Nattalie Trua nr. 30 og Emma Hansen nr. 14. Carmen Lillholm og Sara Højerslev Pryds endte på samme antal point og fik begge en All-round bronzemedajle og Thea Højerslev Pryds fik sølv. Thea vandt sølv i barre og guld på bom og Sara vandt bronze på bom. Sophia og Emma bestod trin 4. Tillykke til alle trin 4 pigerne.

Fra venstre ses: Emilie, Emilia, Thea, Sara, Ronya, Carmen, Emma, Sophia og Nattalie.