Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforeningen stillede op til udtagelsen til de nordiske mesterskaber i Teamgym(Spring-Rytme) lørdag d. 16 januar 2010. Det unge Nivå hold konkurrerede mod de bedste klubber i landet og havde en gennemsnitsalder der lå 2-3 år under de resterende deltagere. Pigerne gjorde god figur, men havde nogle kiks og endte på en 8. plads.

Weekendens udtagelseskonkurrence har givet rigtig gode erfaringer og holdet har fået noget feedback med hjem som de skal arbejde videre med op til sæsonens konkurrencer. Der blev kørt en masse nye spring for første gang i konkurrencen og det resulterede i enkelte kiks. Det er helt naturligt og det positive er at holdet klart er på vej mod toppen af dansk Teamgym gymnastik.

Nivås piger deltager i foråret i både sjællands- og danmarksmesterskaberne.

Videoklip af deres præstation er uploadet til hjemmesiden. Klik på menuen "Video" for at se dem.


På billedet herover ses pigerne i deres rytmeserie.