Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

På fredag den 12. marts deltager Bolette Arildsen 13 år, Benedicte Wedell-Neergaard 15 år, Lina Prendergast 13 år og Elisabeth Wedell-Neergaard 15 år fra Nivå Gymnastikforening i Danmarks Gymnastik Forbunds landsholdsudtagelse. Udtagelsen foregår på Gymnastikkhøjskolen i Ollerup. Der deltager 64 af de dygtigeste kvindelige spring-rytmegymnaster fra hele landet i juniorrækken(maks 17 år) hvor Nivåpigerne skal konkurrere. Der skal udtages 24 piger i alt fordelt på et rent pigehold samt et mixhold bestående af 8 piger og 8 drenge. Det er første gang i Spring rytmegymnastikkens historie at Danmark vil stille landshold til Eurapamesterskaberne. De foregående år har det været klubhold der er blevet sendt afsted. Der stilles store krav til gymnasternes niveau og tekniske kunnen inden for både spring på fiberbane, minitrampolin og i den rytmiske sekvens. Nivåpigerne træner hårdt og målrettet 4-5 dage om ugen og lever flot op til udtagelsens krav trods pigernes unge alder. Nivå Gymnastikforening har kun deltaget i de Danske mesterskaber 3 gange tidligere og kan allerede kalde sig en af Danmarks dygtigste klubber inden for spring-rytmegymnastikken.   

 På billedet ses de 4 piger. Fra venstre er det Bolette Arildsen, Benedicte Wedell-Neergaard, Lina Prendergast, Elisabeth Wedell-Neergaard.

På billedet ses de 4 piger. Fra venstre er det Bolette Arildsen, Benedicte Wedell-Neergaard, Lina Prendergast, Elisabeth Wedell-Neergaard.