Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå Gymnastikforening deltog i weekenden 26.-27. marts med to juniorpigehold til 1. runde af junior DM i Tastrup. I alt deltog 80 pigehold fra hele landet.
Lørdag var Junior 2 i konkurrence og de kørte en god konkurrence med mange nye spring. I alt fik de 33,46 point hvilket placerer dem som nummer 49 på dagen. Det vil sige at de ligger som nr. 1 i syvende division til DM finalerne i maj måned.
Søndag var det førsteholdet der skulle i konkurrence. Holdet viste pæne spring, dog desværre med enkelte kiks. I alt fik de 40,39 point hvilket placerer dem som nummer 15 i dagens konkurrence. De ligger dermed placeret som nummer 7 i 2. division til DM finalerne med 0,9 op til førstepladsen.

Videoklip af begge hold er at finde her på hjemmesiden.

Næste weekend er det Nivå Gymnastikforenings Ynglingepigehold der skal til deres første runde af DM i Odense.

På billedet herunder ses førsteholdet i deres holdomgang på trampet