Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Fredag d. 21. april var Nivå Gymnastikforenings to juniorpigehold i aktion i Herlev. Der blev afholdt Sjællandsmesterskaber i TeamGym. Nivås andethold var i konkurrence i 5. division i løbet af formiddagen. Pigerne lagde ud med nogle fine trampetspring der gav dem divisionens næsthøjeste karakter. Herefter galdt det rytmeserien og der var pigerne helt klar og leverede en flot indsats. Pigerne sluttede af på banen og der var desværre et par kiks. Pigerne fik dog stadig den næsthøjeste karakter i deres division i den rytmiske serie og den højeste i springene på banen. Sammenlagt vandt pigerne guldet tæt forfulgt af Hvidovre.

Om eftermiddagen var det førsteholdets tur til at skulle på gulvet. Pigerne startede ud med en rytmisk serie der desværre ikke levede helt op til forventnigerne. Pigerne gav den derefter esktra gas i springdisciplinerne og det gav lidt usikkerhed på både banen og trampet. På trampolinen opfyldte pigerne dog alle kravene og med den bonus fik pigerne divisionens højeste trampetkarakter! Samlet blev pigerne nummer 5 med kun 0,5 op til bronzemedaljerne.

Video af andetholdet er allerede uploadet og førsteholdet kommer i løbet af aftenen!

Herunder ses det glade andethold med deres guldmedaljer

Herunder ses førsteholdet efter deres konkurrence