Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden deltog Nivå Gymnastikforening med to hold til de Åbne Jyske Mesterskaber i TeamGym. Ét juniorpigehold og ét ynglingepigehold. Fredag gik turen til Silkeborg og juniorpigerne skulle i konkurrence samme aften i pulje 2. Holdet startede med nogle fine trampolinspring, der gav dem puljens højeste trampetkarakter! Det er første gang vi har haft et juniorhold der har kunnet stille en hel omgang med dobbelt saltoer. Herefter kørte holdet en ganske pæn serie. Sidste redskab var banespring og her var desværre et par fejl i den nye omgang med helskruer, men holdet fik alligevel den femte højeste banekarakter i deres pulje.  Samlet blev juniorholdet nummer 5 i pulje 2.

Ynglingeholdet skulle i konkurrence om søndagen. De konkurrerede i pulje 1 mod de bedste danske klubber. De startede med en god rytmeserie, der gav dem en af de bedste rytmekarakterer de har nogensinde har fået. Der er dog stadig et stykke op til de bedste af de andre klubber. Herefter skulle der springes bane. Her blev der sprunget meget flot og kun med få kiks. Det resulterede i dagens fjerdehøjeste banekarakter! Herefter skulle der springes trampet. Her sprang pigerne både svært og flot. Det blev belønnet af dommerne med dagens sjettehøjeste banekarakter. Samlet set blev ynglingeholdet nummer 7.

Generelt kørte begge hold en fin konkurrence og det gav god erfaring at have med i bagagen inden sæsonens Sjællands- og Danmarksmesterskaber går løs!

Videoer kan ses på Youtube!