Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Fredag d. 6. april afholdtes Junior SM i Roskilde. De mange juniorpigehold var fordelt i 8 divisioner og Nivås juniorpigehold skulle konkurrere i 2. division. De lå fra start placeret som nummer 6 i divisionen. Pigerne startede deres konkurrence på trampet og sprang svært og højt. Pigerne fik divisionens femte højeste trampet karakter. Pigernes andet redskab var den rytmiske serie og her kørte pigerne en fin serie. De forbedrede deres karakter fra sidste konkurrence og fik 13,15 point. Pigerne sluttede af på banen, hvor de sprang meget flot og stilrent. Her fik pigerne divisionens højeste karakter. Samlet blev holdet nummer fire, med under 0,7 point helt op til sølvmedaljen.

Videoer er på vej ind på Youtube.

Resultater kan ses her.