Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag d. 26. maj afholdtes TeamGym DM Ynglingefinalerne i Århus. Nivå Gymnastikforening stillede op med et hold der til den indlende runde havde kvalificeret sig til en plads som nummer to i 2. division med 0,7 point op til Ølstykke GF.

Turen gik til Århus fredag aften og lørdag formiddag skulle pigerne i konkurrence. Det var dog et Nivåhold på kun 8 piger vi stillede op med, da en pige måtte melde fra i ugen op til grundet en gammel skade der fortsat plagede. Pigerne håndterede situationen flot og de holdt, på trods af sommervarmen, hovedet koldt og kørte en god opvarmning på både bane, trampet og rytme.

Holdet startede deres konkurrence på trampet. Nerverne spillede ind og det medførte et par kiks i trampetten. På trods af dette fik pigerne alligevel divisionens tredjehøjeste karakter. Herefter var det tid til den rytmiske serie. Her fik pigerne 14,966 point. Det er den højeste karakter et Nivåhold nogensinde har fået, så der er virkelige rykket her! Det var samtidigt den fjerdehøjeste karakter i divisionen. Pigerne sluttede med deres banespring og her gav de den virkelig gas! De kørte meget flot og fik, på trods af en hård bedømmelse, divisionens højeste banekarakter(13,6). Samlet vandt Nivås ynglingepiger guld i 2. division!

Videoer kommer på youtube i løbet af aftenen.

Herunder billede af Ynglingeholdet og deres trænere.