Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

I weekenden afholdtes 2. runde af Forbundsmesterskaberne i gymnastikgrenen TeamGym. Nivå Gymnastikforenings første- og andethold havde ved første runde kvalificeret sig til henholdsvis 1. og 7. division ud af de 14 mulige divisioner. Andetholdet var de første der skulle i konkurrence. De leverede en perfekt konkurrence og vandt i overbevisende stil guldmedaljer i deres division. Især trampetspringene er værd at fremhæve. De flotte og sikre spring gav holdet en score på 12,850 point, hvilket er i en størrelsesorden der matcher holdene helt oppe i 2. division!

Førsteholdet konkurrerede i den bedste division og her var konkurrencen meget hård. Pigerne leverede en flot konkurrence med ganske få kiks. Det samlede resultat blev til en ottende plads og bedste placeringer var to sjettepladser på springdisciplinerne bane og trampet. Flot gået af holdet fra Nivå GF! Med en placering som nummer 8 ud af de 112 deltagende hold er det bevist at foreningen fortsat med i toppen af dansk TeamGym gymnastik.

Stort tillykke til gymnaster og trænere med de flotte resultater!