Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivås Kvindelige Idrætsgymnaster har også været i aktion i weekenden. De deltog i Sjællandsmesterskaberne for pigegymnaster i Nakskov. Nanna Cecilie Andersen (11 år) deltog i pige 2 og endte på en samlet 4 plads. Hun kom hjem med 2 sølvmedaljer på bom og basic line samt en bronzemedalje for sin øvelse på gulv. Det var Nanna Cecilies første pige konkurrence så det må siges at være en flot debut. Asdis Jonasdottir (13 år) og Lina Prendergast (12 år) deltog i pige 3. Begge piger tog både guld- og sølvmedaljer i den samlede konkurrence samt på alle disciplinerne hest, barre, bom, gulv og basic line. Nivå Gymnastikforening har igen vist at vi hører til i toppen af dansk gymnastik. Lørdag den 2. Maj er foreningen værter for dette års Pige DM. Her håber vi at pigerne høster endnu flere medaljer til klubben. Konkurrencen bliver afholdt i Holmegårdshallen med indmarch kl. 10.20. Alle er velkomne til at komme og se hvad pigerne kan.