Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Lørdag den 30. april deltog 10 piger fra talentholdet til venskabskonkurrencen "Gefion Classics". Til denne konkurrence konkurrerer pigerne ikke efter alder, men efter niveau.  Nivå stillede 7 piger i stige 3 konkurrencen, 1 pige i stige 4 og 2 piger i stige 5. Alle pigerne kørete nogle meget flotte øvelser, hvilket også kunne ses på de imponerende resultater. I stige 3 deltog 37 piger. Her blev Milla nr. 32, Oline nr. 19, Mila nr. 11, Cecilie nr. 8 og så lykkedes det Nivå at indtage både guld-, sølv- og bronzemedaljen. Josefine blev samlet nr. 1, Lilli nr. 2 og Julie nr. 3. Der udover fik Josefine guld på gulv og hest samt sølv i barren. Cecilie fik en bronzemedalje for sin barreøvelse. Julie fik en guldmedalje for sin bomøvelse. Lilli fik en sølvmedalje for sin gulvøvelse og Mila en sølvmedalje for sin bomøvelse. I stige 4 deltog 11 piger. Her indtog Ida Marie en suveræn 1. plads med mere end 5 point ned til sølvmedaljen. Ida fik også guldmedaljer for øverser på hest, barre og gulv. I stige 5 stillede 9 piger op. Heraf 2 fra Nivå. Sarah blev samlet nr. 9, men deltog kun på 3 af de 4 redskaber. Halldora blev samlet nr. 3 og fik bronzemedalje for sit spring over hest og for sin øvelse i barren. Det var en rigtig god dag for Nivå der kunne gå hjem med flest medaljer til foreningen.