Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Nivå GF skal igen til sommer være vært for en døgngymnastikskole. Skolen bliver afholdt fra den 30 juli - 1 august 2010. Skolen er åben for børn i alderen 8-15 år. Vi håber det vil blive en ligeså stor oplevelse for gymnaster og trænere som det var sidste år. Vi glæder os til at byde velkommen til både gengangere og nye deltagere.

Bemærk i år følgende krav for deltagelse. Deltageren skal kunne følgende: Araber flik, Kraftspring og lukket salto på banen samt salto og overslag i trampet.

Gymnastikskolerne afholdes af DGF i samarbejde med de lokale gymnastikforeninger.

Tilmeldingen er allerede åben på http://www.dgf.dk/events/default.asp?Num=109&Menu=174. Der er på nuværende tidspunkt tilmeldt 22 deltagere!

Alle deltagere på gymnastikskolen får en gymnastikskole t-shirt, gavepose og diplom. På hver skole er der en skoleleder fra foreningen, som har har ansvaret for at skolen forløber på en sikker og forsvarlig måde. Instruktørne på skolen er ligeledes fra en lokale forening og er alle vant til at undervise børn.