Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Tirsdag d. 22. marts 2011 var Nivå Gymnastikforenings TeamGym ynglingepiger og de kvindelige idrætsgymnaster mødt op i Helsingør Hallen. I forbindelse med Nordeas årsmøde skulle Nivå Gymnastikforening modtage Nordeas Kvartalspris. En pris vi modtog for vores store arbejdsindsats på børne- og ungeområdet samt alle vores flotte resultater til sidste års konkurrencer.

Der var ligeledes fin omtale i Helsingør Dagblad:
Medlem af idrætsprisudvalget, Lars Frtis, motiverede første kvartals pris på 10.000 kroner med smukke ord om pigegymnasterne i Nivå Gymnastikforening, der ikke bare vinder flest medaljer af alle, men også både er blandt de yngste - og så selv sætter redskaberne op og piller dem ned igen.
En snes piger gjorde deres entré med kraftspring op ad midtergangen, og da de havde fået deres pris, mente Lars Frits, at de da godt kunne slutte af med lidt badutspring.
Hele flokken forlod hallen gående på hænder...

Herunder ses de glade piger samt trænere der var mødt op for at modtage prisen