Facebook

Job i NG

Vi kan altid bruge flere instruktører i Nivå Gymnastikforening

Læs mere her.

Fredensborg Kommune afholdt i går deres årlige Fritidsreception. Ved Fritidsreceptionen bliver særlige idrætspræstationer i det forgangne år hyldet og der bliver uddelt to priser(Foreningsprisen og Fritidslederprisen). Nivå Gymnastikforening var som altid godt repræsenteret af både drenge- og pigegymnaster i alle aldre. Børn og unge fra NG var mødt op i klubdragt og modtog medalje, biografbilletter og et håndtryk af borgmesteren. i alt stod NG for 43 % af årets påskønnelige idrætsresultater!

Særligt var det i år, at der blev uddelt en pris til en repræsentant for NG. Formand og træner Anders Thorup Prendergast modtog årets Fritidslederpris for sit store engagement for foreningen og de mange timer i hallen med undervisning af gymnasterne. Formand for Fritids- og Erhvervsudvalget Per Frost Henriksen roste Anders for sin evige kampgejst og for at have viet sit liv til sporten og kampen for bedre idrætsfaciliteter i kommunen. 


På billeder er Per Frost Henriksen, Formand for Fritids- og Erhvervsudvalget, sammen med Borgmester Thomas Lykke Pedersen ved at overrække Fritidslederprisen til Anders Thorup Prendergast.

Ekstraordinært hædrede Fredensborg kommune Anton Benkjer for 56 sæsoners uafbrudt instruktørarbejde i Nivå Gymnastikforening. Anton, der i foråret rundede 85 år, har været instruktør for både håndbold, fodbold og gymnastik.  Anton, der stadig er aktiv, er i sin 57. sæson som aktiv instruktør, nu på det legendariske Old Boys gymnastikhold med 42 aktive gymnaster i alderen 50 – 81 år.  Af disse har 9 medlemmer mellem 5 og 9 års uafbrudt anciennitet på holdet; 18 medlemmer har deltaget uafbrudt mellem 11 og 19 sæsoner; tre af gymnasterne har henholdsvis 23, 26 og 28 års uafbrudt anciennitet på holdet, som tidligere gik under navnet Karleholdet. 


Her ses Anton Benkjer med diplomet der blev overrakt af Borgmesteren!

Nivå Gymnastikforening er stolte af at have så engagerede og dedikerede folk i foreningen. Det, sammen med de mange dygtige gymnaster og trænere værner om en lys fremtid for foreningen.

Stort tillykke til Anders, Anton, gymnaster og trænere!